Gra terenowa za Nami. Michał Smok rozpoznany.


W niedziele 17 września mieliśmy okazję spotkać się pod Leśniczówką w Czarnej, skąd uczestnicy gry wyruszyli do lasu w poszukiwaniu obozów powstańczych i przygód.

Obóz pierwszy był ogólnodostępny i każdy kto do nas przybył mógł zobaczyć prezentacje: prostowania powstańczych kos od 𝐊𝐫𝐳𝐲𝐬𝐳𝐭𝐨𝐟𝐚 𝐏𝐚𝐧𝐚𝐬𝐚 , kulbaczenia konia przed wyjazdem na patrol wykonane przez 𝐌𝐚𝐜𝐢𝐞𝐣𝐚 𝐊𝐢𝐥𝐚𝐫𝐬𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨, odlew kul, lakowanie pism, działanie samowaru, czerpanie papieru oraz wspaniałe stroje powstańcze czy suknie żałobne od Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Strojów Historycznych Damy i Huzary oraz Szczep Żuawi.

Na kolejnych obozach czekał Związek Strzelecki "Strzelec" Józefa Piłsudskiego gdzie można było sprawdzić swoje umiejętności przy składaniu i rozkładaniu broni, rozpalaniu ogniska krzesiwem, poszukiwaniu skarbów w ziemi wykrywaczem metali oraz strzale do celu i tyrolce od Ochotnicza Straż Pożarna w Medyni Łańcuckiej.

W opuszczonym obozie, który nie wszyscy uczestnicy odnaleźli czekały panie z gorącymi ziemniaczkami z glinianego kociołka.
Pomiędzy obozami wędrował patrol konny rozdając zakodowane wiadomości, które należało odszyfrować w obozie 3. Dla sprytnych, którym udało się wykonać zadanie, czekał chlebek ze smalcem ukryty w naturalnej lodówce pod warstwą gałęzi i liści.
Trafiając do obozu 4. odkrywcy tajemnicy Michała Smoka przenieśli się do Lazaretu powstańczego w którym nie zabrakło emocji.
Panie z Klub Kobiet - Jagodzianki stworzyły wspaniałą ekipę pielęgniarek i sanitariuszek opatrujących rany. Zobaczyliśmy również jak mogło wyglądać przygotowanie i pranie szarpi. Obóz stworzyli w mgnieniu oka panowie z Ochotnicza Straż Pożarna w Medyni Łańcuckiej, wcielając się później w role rannych.

Przy lazarecie, na szybki powrót do zdrowia podawano również wspaniały krupnik z czarną kawą - przygotowany przez panie z Klub Kobiet - Jagodzianki.
Na ostatniej prostej przez powrotem do pierwszego obozu na uczestników gry czekały kolejne patrole i niespodzianki. Przy Pomniku Ofiar Faszyzmu panie w żałobnych sukniach opłakiwały poległych w walce za niepodległość naszej ojczyzny, zaś już 50 m dalej czekał patrol z musztrą, sprawdzając umiejętności młodych ochotników.

Ostatni obóz 5. był przystankiem naukowym przygotowanym przez Zespół Szkół Wola Mała. Uczniowie wraz z nauczycielami i dyrekcją przygotowali informację o postaci Ł𝐮𝐤𝐚𝐬𝐢𝐞𝐰𝐢𝐜𝐳𝐚, który jako młody 14 letni chłopiec pobierał pierwsze praktyki w łańcuckiej aptece, zaś z wiekiem, kiedy stał się mężczyzną, wspierał powstańców styczniowych i doposażał ich w broń za pieniądze z wydestylowania nafty.

Na zakończenie należało odwiedzić Leśniczówkę, gdzie znajdowała się wystawa "Schowaj, Matko, Suknie moje" Niny Zielińskiej-Krudysz i odpowiedzieć na pytania z przewodnika.

Na finalistów czekało losowanie nagród oraz wspaniały i klimatyczny koncert Somethingski.

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim grupom tak zaangażowanym w organizację tego wydarzenia.
𝐊𝐫𝐳𝐲𝐬𝐳𝐭𝐨𝐟𝐚 𝐏𝐚𝐧𝐚𝐬𝐚 za pokazy kucia kos
𝐓𝐚𝐝𝐞𝐮𝐬𝐳𝐨𝐰𝐢 𝐃𝐫𝐮𝐩𝐜𝐞, 𝐄𝐥𝐳̇𝐛𝐢𝐞𝐜𝐢𝐞 𝐊𝐞̨𝐩𝐢𝐞, 𝐋𝐞𝐬𝐳𝐤𝐨𝐰𝐢 𝐈𝐧𝐠𝐥𝐨𝐭𝐨𝐰𝐢 𝐢 𝐓𝐚𝐝𝐞𝐮𝐬𝐳𝐨𝐰𝐢 𝐒𝐳𝐲𝐦𝐜𝐳𝐚𝐤𝐢𝐞𝐰𝐢𝐜𝐳𝐨𝐰𝐢 za pomoc w organizacji scenografii i strojów, 𝐎𝐥𝐢 𝐊𝐞̨𝐩𝐢𝐞 𝐢 𝐏𝐚𝐰ł𝐨𝐰𝐢 𝐌𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 za pomoc w Obozie 3.
𝐊𝐫𝐲𝐬𝐭𝐲𝐧𝐢𝐞 𝐆𝐫𝐳𝐞𝐬𝐢𝐤 za wspaniałe ziemniaczki z kociołka
𝐄𝐝𝐰𝐚𝐫𝐝𝐨𝐰𝐢 𝐃𝐳𝐢𝐚𝐝𝐨𝐬𝐳𝐨𝐰𝐢 𝐢 𝐓𝐨𝐦𝐚𝐬𝐳𝐨𝐰𝐢 𝐊𝐥𝐨𝐜𝐨𝐰𝐢 za wyrozumiałość i pomoc w organizacji
𝐑𝐲𝐬𝐳𝐚𝐫𝐝𝐨𝐰𝐢 𝐇𝐚𝐝𝐚𝐥𝐞 i Klubowi Myśliwskiemu Diana z Łańcuta za użyczenie miejsca do organizacji naszego wydarzenia
𝐉𝐨𝐚𝐧𝐧𝐢𝐞 𝐋𝐚𝐥𝐢𝐜𝐤𝐢𝐞𝐣 wraz z młodzieżą 𝐢 𝐌𝐚𝐫𝐢 𝐊𝐢𝐰𝐚𝐥𝐞-𝐁𝐚𝐫𝐧𝐚𝐭 za koordynację i współpracę w obozie 5
𝐒ł𝐚𝐰𝐨𝐦𝐢𝐫𝐨𝐰𝐢 𝐁𝐚𝐛𝐤𝐚 za wydruk metek do plecaków i toreb dla uczestników
𝐌𝐚𝐫𝐢𝐮𝐬𝐳𝐨𝐰𝐢 𝐁𝐚𝐛𝐢𝐚𝐫𝐳𝐨𝐰𝐢 za pomoc w organizacji potrzebnych materiałów i płótna

Dziękujemy całemu zespołowi GOKiR w Czarnej za wielogodzinne przygotowania i ciężką pracę


Gra terenowa jest elementem projektu Ciche Bohaterki dofinansowanego ze środków Biura Niepodległa w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Partnerem wydarzenia jest Podkarpackie

GOKiR Czarna wykorzystuje cookies, które są umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo zmienić te ustawienia, korzystając z ustawień przeglądarki internetowej.